VI Bukowa Cup 2019 - 11.-13.10.2019

V půlce října jsem se byl mrknout ve Štětíně na WRE závody TrailO. A u toho i něco poběhat. Bartek Mazan tam pořádal Bukowa Cup, který měl na programu noční sprint, klasiku a krátkou, u toho pak PreO a TempO. Ideální formát.

Páteční nočák v Doubí (část Štětína) byl z českého pohledu specifický v několika ohledech. U nás se třeba (aspoň mám ten pocit) docela dbá na zajištění přeběhu nějaké dopravně významné silnice. Tady centrem závodního prostoru vedla frekventovaná (auty ucpaná) komunikace, která se přebíhala po vyznačených nehlídaných přechodech pro chodce. Jakože proč ne, ale přeci jen, takhle ostražité přeběhy byly docela vostrý a ještě jsem asi nezažil, že bych před přeběhem hledal ideální cestu mezi jedoucími auty a doufal. Cestu jsme přebíhali čtyřikrát. :)
Jinak mapa byla fajn, tratě asi taky, prostě byl to sprint po placatém centru s panelákama, kostelem a vilovou zástavbou, v závěru pak areál školy, kde bylo centrum závodu a cíl. Ten závěr bych si odpustil jako stavitel, nic moc zajímavého se tam nedělo, pokud nepočítáme, že sběrka byla jak kontrolou poslední, tak i nějakou 21kou. Zamrzelo ale několik technických nepříjemností. Třeba jedny zamčené dveře do areálu kostela (podle mapy průchod). Kdo šel zleva do průchodu, ten si zanadával a oběhnul to celý dokola. Ztráta skoro minuta. Taky čtyřka byla "zajímavá", byla dole v přízemní pasáži u paneláku (popis pasáž). Střechu podchodu pak tvořil chodník v úrovni prvního patra. Na této úrovni byla trojka a mapa zatajila, že tam nějaká pasáž je. Takže člověk naběhl "nad kontrolu" a hledal. A nenašel. A navíc nad chodníkem byly prostorné balkóny, co se při troše dobré vůle dalo za podchod/pasáž považovat. Takže to někteří diskli. Taky 14ka se nepovedla roznašečem usadit, měla stát na rohu přístřešku popelnic, no byla až za keřem u přístřešku. V kolečku byla, ale když k...a běžím na domeček, tak nehledám keř. Můj čas je hodně ostudný, no nebyl jsem poslední. :))

V sobotu ráno se šlo PreO (mapa) . Pořadatelé mě požádali o zápůjčku materiálu a software, tak jsem byl zvědavý, jak se s tím popasují. Bylo to první použití PreOr2.1 někým jiným, tak uvidíme. A navzdory obavám, vedlo se jim skvěle. Všechno se stihlo podle časového harmonogramu (co jsem teda koukal, i když s tou armádou pořadatelů...), s programem nebyly problémy a celkově jsem z jejich organizace měl velmi příjemný pocit.
Vlastní závod byl pak myslím velmi povedený. Stavitel nenachytával na metrová zera, když to mělo být zero, bylo v jiným lese, to bylo fajn. Taky se tam dost pracovalo s viditelností, resp. neviditelností, protože terén byl poměrně zarostlý olistěnou tyčovinou a krásně schoval, co schovat měl tak, aby závodník měl o čem přemýšlet. Krásná cesta mírně do kopce s jedním stoupáním v závěru pak byla sjízdná i pro vozejky. S cestou zpátky už to bylo horší, šlo se kolem časovek docela klesající a lehce bahnitou pěšinou, tady si vozejci asi užili. ;)
Z 29 kontrol jsem udělal tři chyby:
11 - rozhraní porostů bílého a bílého lesa - ta byla hodně divná a nepochopil jsem, jak to mapař myslel.
16 - údolíčko nahoře, resp. horní část, kam se koukalo dírou v křoví. Přišlo mi to tam celý nějaký divný, tak jsem dával Z, páč jsem si myslel, že nevidím osu za roh a je to celý nějak šouplý právě mimo osu. Ale odpolko při orienťáku tama byl postup, tak jsem se šel kouknout, jak to teda bylo. A tady to moc nepodržela mapa. Chyběla mi tu jedna pomocná vrstevka ukončující to údolíčko, která by lépe vyjádřila výškopis. Páč i když lampiony byly opravdu lehce mimo osu a tam, co bych si představoval údolíčko nahoře, nic nestálo, tak správné B bylo o +--dva výškové metry níž, než vršek údolíčka. Zas na druhou stranu, doplňující popis "horní část" znamená všechno od prostředka nahoru, takže u šestivrstevnicového tvaru mi asi mohlo dojít, že popisu odpovídají horní dvě vrstevnice. No nic.
24 - roh lesa. Tady mapa byla úplně blbě a není divu, že ji skoro nikdo nedal.
Výsledek: třetí místo.

Sobotní klasika byla vlastně takovou dlouhou krátkou (34 kontrol na deseti kilometrech). Terén morénový (kroutící se vrstevnice, moc vrstevnic), teoreticky čistý a rychlý, prakticky zaklackovaný a pomalý, v závěru i houští. Terén jako takový byl moc hezký, samý údolíčka a hřbítky. Ale trať mně moc nebavila. Všechno víceméně rovně, žádnej dlouhej postup. Navíc 26ka nebyla, kde měla bejt (vývrat). Prošel jsem dvakrát kolem tam a zpátky, načež jsem se ujistil, že jsem dobře. A že mě to nebavilo, byl jsem už docela vyndanej a pár vrstevnic do cíle ještě bylo, tak jsem to píchnul. Nakonec se prý mezičas z téhle kontroly nepočítal do výsledků.
Nedělní etapa byla naopak hezká, zábavná a bavila. I když stavba vícemíně ve stejném rytmu jak včera. Kontroly schované, ale férové, a co je třeba vypíchnout, tak dneska žádnej technickej faul. :)

Program pak skončil závodem TempO (mapa). Zalezli jsme do nějakýho závrtu (asi hodně bývalý lom) a řešili sedm stanovišť v polozarostlém světle zeleném porostu skrývajícím vrstevnicové tvary. Závod organizačně opět skvělý, žádné fronty a rychlé výsledky z PreOru. Co se tratě týká, neměl jsem problém pochopit, co chtěl mapař říct. V kombinaci s tím, že zera byla jasná, to u mně vedlo k relativně rychlým a přesným odpovědím, takže jsem vybojoval vítězství o parník.

Pořadatelé ze Štětína ukázali, že závody udělat umí a vzhledem k výborné dostupnosti z Čech rozhodně doporučuju se tam někdy příště na Bukowa Cup zajet podívat.

 
© 2018