MČR LOB sprint 2020

Rejdice, STH 9.2.2020

Letošní zimu trápí nedostatek sněhu. Teda spíš lyžaři jsou smutní, my ostatní tím zas až tak netrpíme, protože se dá například mapovat. MČR LOB sprit, štafety a klasika se měly jet někdy v lednu, no nebylo na čem. Takže se závody termínově posouvaly s nadějí, že něco napadne. A ještě v pondělí by nikdo neřekl, že v sobotu budem lyžovat! Ale úterý a středa přineslo do prostoru závodu v západních Krkonoších 20 cm sněhu. Protože to je asi poslední sníh letošní zimy, bylo jasné, že poředatelé ze Studence tuto příležitost nepromarní.

Protože neumím lyžovat, klasika jde mimo mě a štafetu sám nepostavím, sprint tak je pro mě optimální disciplínou. Bylo slunečno, vcelku i teplo, skoro bezvětří, start po obědě, ideál. Trať H35B se jela v podstatě po loukách kolem horních stanic lanovek z Pasek. Síť stop na mapě nebyla z nejhustších, místy bažinka, místy vyfoukaná tráva, stopy rozčvachtané nebo zledovatělé. V prostoru se pohybuje taky dost lyžařů, skútrů a čtyřkolek na pásech, takže tito všichni udělali ve sněhu divoké bludiště a v podstatě orientace byla možná jako v orienťáku jen podle toho, co je v terénu (kraj lesa, lanovky, solitérní stromy a vrstevnice). Tím, že se jelo jen na loukách jsem často fyzicky viděl dvě své kontroly před sebou a orienťák jsem si moc neužil.

Naopak jsem si užíval SIAir, protože razit kontroly v plné rychlosti při jízdě z kopce bez zastavování (což neumím bez pádu) je prostě boží. Obzvlášť ve chvíli, kdy sjíždíte rozjebanou stopou a máte moc práce to ustát, protože na zledovatělém tvrdém sněhu to prostě nezastavim. V těchto chvílích na brždění rezignuju a "Děj se vůle boží" to šusem prasím osobitým stylem dolů. Mávnutí rukou v pravou chvíli ke kontrole a pípání čipu, že ražení proběhlo, byl slastný pocit. Horší bylo, že stopa plynule navázala na zledovatělou sjezdovku a já neměl úplně namapováno. Tak jsem se to snažil nějak zastavit, což se mi po 200 metrech jakž takž podařilo a mohl jsem se vrátit do mapy. Pak už se nic nedělo a doťapal jsem do cíle.

Cílem dnes bylo dojet aspoň do dvojnásobku času vítěze. S časem 35:54 jsem tento cíl o pár sekund splnil, takže velká spokojenost. Pořadatelé odvedli výbornou práci, obzvlát za situace, kdy do poslední chvíle nevěděli jistě, jestli sníh bude. Díky!

 
© 2018